wtorek, 22 marca 2016

Wielkanoc oczami Anglików / tradycje i zwyczaje.

Hey

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocy  pomyślałam,że dobrym/fajnym pomysłem na ten post będzie przybliżenie Wam jak te święta wyglądają w UK.
Gdy opowiadam Anglikom, jak my obchodzimy Wielkanoc w Polsce ; słuchają z zachwytem.
Święta Wielkanocne mają na Wyspach charakter komercyjny. Są kojarzone przede wszystkim z licznymi wyprzedażami. Głównym symbolem tego święta w Wielkiej Brytanii jest „Easter Bunny”. Niestety brytyjski króliczek, nie ma zbyt wiele wspólnego z chrześcijańskim zajączkiem wielkanocnym. Dla dzieci jest on przede wszystkim symbolem drobnych upominków w postaci słodyczy. ( easter eggs)

Nazwa Wielkanoc (ang. Easter)
wzięła się od imienia anglo-saskiej bogini wiosny – Eostre. Jej głównymi symbolami było szczęście, narodziny i płodność. Dawniej Święta Wielkiej Nocy w krajach celtyckich, kojarzone były z pożegnaniem zimnych dni i przywitaniem wiosennej aury.

Maundy Thursday , Wielki Czwartek upamiętnia dzień ostatniej wieczerzy, którą Chrystus przed śmiercią na krzyżu zjadł ze swoimi uczniami.
W Wielkiej Brytanii Wielki Czwartek, jest szczególnym dniem nie tylko ze względu na wydźwięk religijny. W XVII wieku monarcha obmywał nogi pewnej grupie ubogich, naśladując w ten sposób Jezusa. Obecnie królowa bierze udział w ceremonii Royal Maundy, w trakcie której zasłużeni mężczyźni i kobiety (po jednym na każdy rok życia monarchini) otrzymują czerwone i białe portfeliki ze specjalnie na tę okazję wybijanymi monetami w nagrodę za służbę społeczeństwu.

Good Friday, czyli Wielki Piątek to święto upamiętniające ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. W Wielkiej Brytanii jest to Bank Holiday i dzień wolny od pracy (ustawowo)
. Już w tym dniu na ulicach,można zobaczyć pustki , ponieważ bardzo ludzi wyjeżdża na wakacje czy w odwiedziny  do bliskich.
Good Friday znany jest także zwyczaj przygotowywania specjalnych pikantnych bułeczek, które na wierzchu mają znak krzyża. Robione są z ciasta drożdżowego z dodatkiem cukru, przypraw i porzeczek.

Holy Saturday wypada pomiędzy Wielkim Piątkiem a Niedzielą Wielkanocną. Upamiętnia dzień spoczywania Jezusa w grobie po jego męczeńskiej śmierci na krzyżu. W Wielką Sobotę wielu chrześcijan zamieszkałych na Wyspach uczestniczy w specjalnych nabożeństwach celebrujących ostatni dzień Wielkiego Tygodnia i koniec Postu.
Tego dnia rodziny przygotowują także świąteczne jajka, które są przez dzieci zdobione farbami, naklejkami i umieszczane w wielkanocnych koszykach. Popularne są także jaja zrobione z czekolady.

 Easter Sunday,czyli Niedziela Wielkanocna w Wielkiej Brytanii, to dzień w którym celebruje się zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
W Wielkiej Brytanii dzień ten spędzany jest różnie. Osoby praktykujące udają się wtedy do kościołów albo spotykają się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. W Battersea Park w Londynie odbywa się wielkanocna parada.
Popularnym zwyczajem jest ukrywanie czekoladowych jajek. Wiele dzieci wierzy, że to kurczak wielkanocny bądź zajączek rozmieszczają jaja w ogrodach.
W całym kraju organizowane są różnego rodzaju konkursy związane z poszukiwaniem jaj, czy toczeniem ich.
W niektórych częściach Wielkiej Brytanii mieszkańcy mają bardzo ciekawy zwyczaj. Chodzi tu o zawody w toczeniu jajek z górki. Ma to również chrześcijańskie odniesienie. Turlanie jajka symbolizuje odkrywanie kamienia do groty, w której spoczywało ciało ukrzyżowanego wcześniej Jezusa. Ostatecznie wygrywa osoba, którego jajko przetrwa zabawę.

                         

                                                                                
Easter Monday, czyli poniedziałek Wielkanocny w Anglii, Walii i Irlandii Północnej jest dniem oznaczonym jako Bank Holiday. Ludzie wykorzystują ten dzień na odwiedziny u znajomych i rodziny, a także na odpoczynek.W niektórych miastach odbywają się konkursy toczenia jaj, parady wystawy, festyny, czy wydarzenia sportowe.

Jeżeli chodzi o jadłospis w czasie świąt Wielkiej Nocy to na lunch lub obiad jada się baraninę lub pieczonego indyka. Podobnie jak w Polsce przysmakiem królującym na stole są jajka. Tradycyjne jajka po szkocku (Scottish eggs) to danie z dodatkiem mięsa mielonego i cebuli, panierowane się w mące i bułce tartej.
Można również kupić bułeczki z charakterystycznym krzyżem, pieczone specjalnie na tą okazję.
Simnel cake – ciasto pokryte warstwą masy marcepanowej. Można je poznać po 11 marcepanowych kulkach umieszczonych na wierzchu. Dlaczego akurat taka liczba? Ponieważ apostołów, bez Judasza było jedenastu. Brytyjczycy uważają, że za swoje zachowanie, akurat ten uczeń Jezusa nie zasługuje na żadne słodkości.

W Wielkiej Brytanii dzieci bawią się w różne gry, jak:

EGG HUNT – polowanie na jajka jest to popularna zabawa, która polega na tym, że dzieci szukają czekoladowych jajek w ogrodzie, schowanych tam wcześniej wśród traw, krzewów, a nawet drzew przez rodziców. Wygrywa to dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej. Poszukiwanie jajek odbywa się w poranek niedzieli Wielkanocnej.

ROLLING EGGS – jest to nic innego jak toczenie jajek z góry, wygrywa ten, którego jajko rozbije się jako ostatnie.

PACE – EGGING – zabawa ta polega na tym, że dzieci w Anglii chodzą od domu do domu w Wielkanoc i proszą o czekoladowe jajka. A w zamian za otrzymanie ich śpiewają piosenkę, w której obiecują nie pojawić się u danej osoby, aż do następnej Wielkanocy.


Jak widzicie co kraj to inny obyczaj. Dajcie znać jak Wy w tym roku zamierzacie spędzić Święta Wielkanocy.

A xx1 komentarz: